Contact Us

Evolve is working to reform Proposition 13 so that commercial property pays its fair share, and funding is restored to schools and public services.

           

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

2016 Endorsements

Endorsements

November 8, 2016 General Election

Only candidates that completed our 2016 Candidate Questionnaire were considered for endorsement.  The Board of Directors considered several factors when voting on endorsements including the candidate questionnaire, leadership on our core issues, and the political dynamics of the district.

To look up individual candidate questionnaire responses, click here.

We have also included our positions on statewide and local ballot measures in each county below. The majority of the measures are aimed at generating revenue for schools. Until we reform Prop. 13, it is critical that we pass these measures for school funding.

US CONGRESS

District 3: Robert Derlet
District 10: Michael Eggman
District 17: Mike Honda
District 20: Jimmy Panetta
District 23: Wendy Reed
District 24: Salud Carbajal
District 32: Grace Napolitano
District 37: Karen Bass
District 39: Brett Murdock
District 42: Tim Sheridan
District 44: Nanette Barragan
District 46: Bao Nguyen
District 47: Alan Lowenthal
District 49: Doug Applegate

STATE SENATE

District 3: Mariko Yamada
District 9: Nancy Skinner
District 9: Sandre Swanson
District 11: Jane Kim
District 11: Scott Wiener
District 15: Jim Beall
District 17: Bill Monning
District 29: Josh Newman
District 35: Steven Bradford
District 35: Warren Furutani
District 37: Ari Grayson

STATE ASSEMBLY

District 2: Jim Wood
District 4: Cecilia Aguiar-Curry
District 6: Brian Caples
District 9: Jim Cooper
District 15: Tony Thurmond
District 16: Cheryl Cook-Kallio
District 17: David Chiu
District 18: Rob Bonta
District 19: Phil Ting
District 24: Marc Berman
District 25: Kansen Chu
District 27: Ash Kalra
District 29: Mark Stone
District 30: Anna Caballero
District 30: Karina Cervantez Alejo
District 38: Christy Smith
District 39: Patty Lopez
District 40: Abigail Medina
District 42: Greg Rodriguez
District 47: Eloise Reyes
District 50: Richard Bloom
District 59: Reginald Jones-Sawyer
District 62: Autumn Burke
District 63: Anthony Rendon
District 74: Karina Onofre
District 78: Todd Gloria
District 80: Lorena Gonzalez

STATEWIDE PROPOSITIONS:

Prop. 51 - School Bonds for K-12 and Community College Facilities: Endorse
Prop. 53 - Voter Approval for Revenue Bonds: Oppose
Prop. 55 - Extension of Income Tax for Education: Endorse
Prop. 56 - Cigarette Tax: Endorse
Prop. 57 - Criminal Sentences, Parole, Juvenile Sentencing: Endorse
Prop. 58 - Multilingual Education Initiative: Endorse
Prop. 59 - Referendum on Citizens United: Endorse
Prop. 61 - Pricing Standards on State Prescription Drug Purchases: Endorse
Prop. 62 - Death Penalty Repeal: Endorse
Prop. 63 - Firearms and Ammunition Sales: Endorse
Prop. 64 - Adult Use of Marijuana: Endorse
Prop. 65 - Carryout Grocery Bags Charges: Oppose
Prop. 66 - Death Penalty Procedures: Oppose
Prop. 67 - Ban on Single-Use Plastic Bags: Endorse  


 

ALAMEDA COUNTY

AC Transit District Director: Dollene Jones
Alameda Councilmember: Lena Tam
Alameda Unified School Board Member: Gray Harris
Alameda Unified School Board Member: Matt Hettich
Alameda Unified School Board Member: Anne McKereghan
Alameda Unified School Board Member: Dennis Popalardo
Alameda County Water District Director: Aziz Akbari
Albany Councilmember: Peter Maass
Albany Councilmember: Nick Pilch
Albany Councilmember: Amber Whitson
Albany Unified School Board Member: Kim Trutane

Albany Unified School Board Member: Clementina Duron
BART Board Director (District 3): Varun Paul
BART Board Director (District 3): Rebecca Saltzman
BART Board Director (District 5): Jennifer Hosterman
BART Board Director (District 7): Lateefah Simon
Berkeley Mayor: Jesse Arreguin
Berkeley Mayor: Laurie Capitelli
Berkeley Mayor: Ben Gould
Berkeley Councilmember (District 2): Nanci Armstrong-Temple
Berkeley Councilmember (District 2): Cheryl Davila
Berkeley Councilmember (District 2): Darryl Moore
Berkeley Councilmember (District 3): Ben Bartlett
Berkeley Councilmember (District 3): Mark Coplan
Berkeley Councilmember (District 3): Deborah Matthews
Berkeley Councilmember (District 3): Al Murray
Berkeley Councilmember (District 5): Sophie Hahn
Berkeley Councilmember (District 5): Stephen Murphy
Berkeley Councilmember (District 6): Fred Dodsworth
Berkeley Councilmember (District 6): Susan Wengraf
Berkeley Unified School Board Member: Judy Appel
Berkeley Unified School Board Member: Beatriz Leyva-Cutler
Berkeley Unified School Board Member: Abdul Sikder
Berkeley Rent Stabilization Board Commissioner: Judy J. Hunt
Berkeley Rent Stabilization Board Commissioner: Christina Murphy
Berkeley Rent Stabilization Board Commissioner: Leah Simon-Weisberg
Berkeley Rent Stabilization Board Commissioner: Alejandro Soto-Vigil
Berkeley Rent Stabilization Board Commissioner: Igor Tregub
Castro Valley Unified School Board Member (District 4): Suresh Gupta
Castro Valley Unified School Board Member: Jo A.S. Loss
Castro Valley Unified School Board Member: Lavender Whitaker
Dublin Mayor: Shawn Costello
Dublin Councilmember: Arun Goel
Dublin Councilmember: Doreen Wehrenberg
Dublin Unified School Board Member: Sameer Hakim
Emery Unified School Board Member (District 13): Cruz Vargas
Emery Unified School Board Member: Ken Bukowski
East Bay Municipal Utility District Director (District 5): Doug Linney
East Bay Regional Park District Director (District 2): Audree V. Jones-Taylor
East Bay Regional Park District Director (District 2): John Roberts
East Bay Regional Park District Director (District 2): Dee Rosario
East Bay Regional Park District Director (District 4): Daniel Chesmore
East Bay Regional Park District Director (District 4): Otis Sanders
Emeryville Councilmember: John Bauters
Emeryville Councilmember: Christian Patz
Emeryville Councilmember: John Van Geffen
Fremont Councilmember: Kathy Kimberlin
Fremont Councilmember: Vinnie Bacon
Fremont Councilmember: Laurie Manuel
Fremont Councilmember: Rakesh Sharma
Fremont Councilmember: Cullen Tiernan
Fremont Unified School Board Member: Michele Berke
Fremont Unified School Board Member: Desrie Campbell
Fremont Unified School Board Member: Dax Choksi
Hayward Unified School Board Member: Daniel Goldstein
Hayward Unified School Board Member: Annette Walker
Livermore Councilmember: Robert Carling
Livermore Councilmember: Bob Coomber
Livermore Councilmember: Chester Moore
Livermore Councilmember: John Stein
Livermore Councilmember: Laureen Turner
New Haven Unified School Board Member: Michael Ritchie
New Haven Unified School Board Member: Jeff Wang
Newark Mayor: Alan Nagy
Newark Unified School Board Member: Janet Crocker

Oakland Councilmember (District 1): Dan Kalb
Oakland Councilmember (District 3): Noni Session
Oakland Councilmember (District 5): Noel Gallo
Oakland Councilmember (District 5): Viola Gonzales
Oakland Councilmember (District 7): Nehanda Imara
Oakland Councilmember: Matt Hummel
Oakland Councilmember: Rebecca Kaplan
Oakland Councilmember: Peggy Moore
Oakland Councilmember: Bruce Quan
Oakland City Attorney: Barbara Parker
Oakland School Board School Board Member (District 5): Mike Hutchinson
Oakland Unified School Board Member (District 1): Jody London
Oakland Unified School Board Member (District 3): Jumoke Hinton Hodge
Oakland Unified School Board Member (District 3): Benjamin Lang
Oakland Unified School Board Member (District 3): Kharyshi Wiginton
Oakland Unified School Board Member (District 5): Huber Trenado
Oakland Unified School Board Member (District 7): James Harris
Oakland Unified School Board Member (District 7): Chris Jackson
Oro Loma Sanitary District Director: Diana Souza
Oro Loma Sanitary District Director: Chike Udemezue
Peralta Community College Director (District 6): Nick Resnick
Pleasanton Councilmember: Karla Brown
Pleasanton Unified School Board Member: Valerie Arkin
San Leandro Councilmember (District 2): Bryan Azevedo
San Leandro Councilmember (District 2): Ed Hernandez
San Leandro Councilmember (District 4): Benny Lee
San Lorenzo Unified School Board Member: Penny Peck
San Lorenzo Unified School Board Member: Kyla Sinegal
Union City Mayor: Carol Dutra-Vernaci
Union City Councilmember: Presley (Lee) Guio
Washington Township Healthcare District Director: Patricia 'Pat' Danielson
Washington Township Healthcare District Director: Chitra Ramanathan

Ballot Measures:

Measure AA - Endorse (Berkeley)
Measure A1 - Endorse (countywide)
Measure B1 - Endorse (Alameda)
Measure E1 - Endorse (Berkeley)
Measure G1 - Endorse (Oakland)
Measure H1 - Endorse (Piedmont)
Measure I1 - Endorse (Pleasantson)
Measure J1 – Endorse (San Leandro)
Measure JJ – Endorse (Oakland)
Measure KK - Endorse (Oakland)
Measure LL - Endorse (Oakland)
Measure B - Endorse (Albany)
Measure E - Endorse (Albany)
Measure G - Endorse (Castro Valley)
Measure H - Endorse (Dublin)
Measure I - Endorse (Fremont)
Measure RR - Endorse (countywide)
Measure T1 - Endorse (Berkeley)
Measure X1 - Endorse (Berkeley)
Measure Z1 - Endorse (Berkeley)


 

AMADOR COUNTY

Amador County Supervisor (District 4): Louis Boitano
Plymouth Councilmember: Burdine Guillot


 

BUTTE COUNTY

Ballot Measures:

Measure J - Endorse
Measure K - Endorse
Measure M1 - Endorse
Measure Q - Endorse


 

CALAVERAS COUNTY

San Joaquin Delta Community College District Trustee (District 5): Stephan Castellanos


 

COLUSA COUNTY

Ballot Measures:

Measure B - Endorse
Measure C - Endorse


 

CONTRA COSTA COUNTY

Contra Costa County Supervisor (District 3): Diane Burgis
Contra Costa County Supervisor (District 5): Anamarie Avila Farias
Contra Costa County Board of Education Trustee (District 1): Fatima Alleyne
Contra Costa County Board of Education Trustee (District 1): Pam Mirabella
Contra Costa County Board of Education Trustee (District 3): Daniel Gomes
Antioch Mayor (District 7): Gil Murillo
Antioch Councilmember (District 3): Ken Turnage II
Antioch Councilmember: Mary Helen Rocha
Antioch Councilmember: Monica Wilson
BART Board Director (District 3): Varun Paul
BART Board Director (District 3): Rebecca Saltzman
BART Board Director (District 7): Lateefah Simon
Concord Councilmember: Pablo Benavente
El Cerrito Councilmember: Rochelle Pardue-Okimoto
Hercules Councilmember: Roland Esquivias
Oakley Councilmember: Michael Dupray
Pittsburg Councilmember: Juan Banales
Pleasant Hill Councilmember: Jonathon Feit
Richmond Councilmember: Ben Choi
Richmond Councilmember: Melvin Willis
Richmond Councilmember: Cesar Zepeda
San Pablo Councilmember: Cecilia Valdez
San Ramon Councilmember: Susmita Nayak
Walnut Creek Councilmember: Kevin Wilk
Contra Costa Community College District Trustee (District 5): Greg Enholm
Contra Costa Community College District Trustee (District 5): Fernando Sandoval
Acalanes Union High School School Board Member: Craig Cheslog
Antioch Unified School Board Member (District 3): Crystal Sawyer-White
Antioch Unified School Board Member: Joy Motts
Lafayette School School Board Member: Charles "Rob" Sturm
Martinez Unified School Board Member: Evelyn Centeno
Martinez Unified School Board Member: Kathi McLaughlin
Martinez Unified School Board Member: Jonathan T. Wright
Mt. Diablo Unified School Board Member: Cherise Khaund
Mt. Diablo Unified School Board Member: Herbert Lee
Oakley Union Elementary School Board Member: Lisa Brizendine
Orinda Union School Board Member: Sarah Butler
Orinda Union School Board Member: Cara Hoxie
Orinda Union School Board Member: Hillary Weiner
West Contra Costa Unified School Board Member: Don Gosney
West Contra Costa Unified School Board Member: Antonio Medrano
West Contra Costa Unified School Board Member: Carlos Taboada
Ambrose Recreation & Park District Director: Steve Hoagland
Ambrose Recreation & Park District Director: Lee Mason
Contra Costa Water Distrcit Director (District 4): Antonio Martinez
East Bay Regional Park District Director (District 2): Kent Fickett
West County Wastewater District Director: Michael Caine
West County Wastewater District Director: Sherry Stanley
West County Wastewater District Director: Harry Wiener

Ballot Measures:

Measure P - Endorse
Measure Q - Endorse
Measure R - Endorse
Measure S - Endorse
Measure T - Endorse
Measure U - Endorse
Measure V - Endorse
Measure W - Endorse


 

DEL NORTE COUNTY

South Lake Tahoe Councilmember: Ted Long
Lake Tahoe Unified School Board Member (District 1): Annie Davidson
Lake Tahoe Unified School Board Member (District 3): Bonnie Turnbull
Cameron Park Community Services District Director: Tucker Zurawski
Greenstone Country Community Services District Director: Bertram Drouin

Ballot Measures:

Measure Q - Endorse


 

FRESNO COUNTY

Fresno County Board of Education Trustee (District 3): Nelson Esparza
Fresno County Board of Education Trustee (District 3): Barbara Thomas
State Center Community College District Trustee (District 2): Cherella Nicholson
Central Unified School Board Member (District 6): Richard Martinez
Clovis Unified School Board Member (District 2): Isabel Machado
Clovis Unified School Board Member (District 4): Brian Heryford
Fresno Unified School Board Member (District 2): Yuritzy Villasenor
Fresno Unified School Board Member (District 6): Jack Jarvis
Mendota Unified School Board Member: Kevin Arias-Romero
State Center Community College District School Board Member (District 3): Ted Miller

Ballot Measures:

Measure A - Endorse
Measure C - Endorse
Measure G - Endorse
Measure H - Endorse
Measure J - Endorse
Measure K - Endorse
Measure O - Endorse
Measure R - Endorse
Measure V - Endorse
Measure X - Endorse


 

GLENN COUNTY

Orland Unified School Board Member (District 11): Pamela Kochems

Ballot Measures:

Measure B - Endorse


 

HUMBOLDT COUNTY

Eureka Councilmember (District 4): Austin Allison

Ballot Measures:

Measure H - Endorse
Measure I - Endorse
Measure J - Endorse
Measure K - Endorse
Measure L - Endorse
Measure M - Endorse
Measure N - Endorse


 

IMPERIAL COUNTY

Imperial Community College District Trustee (District 4): Salvador Ramirez
Calexico Unified School Board Member: Norma Alicia Aguilar
Calexico Unified School Board Member: Ciro Calderon
Calexico Unified School Board Member: Raul Ureña
Calexico Unified School Board Member: Antonio Valenzuela
Calexico Unified School Board Member: Manuel Yanez
Central Union High School Board Member: Diahna Garcia-Ruiz

Ballot Measures:

Measure CC - Endorse
Measure L - Endorse
Measure M - Endorse
Measure O - Endorse
Measure R - Endorse
Measure S - Endorse

Measure T - Endorse
Measure V - Endorse


 

INYO COUNTY

Owens Valley School Board Member (District 8): Raymond Naylor-Hunter
Northern Inyo Hospital District Director (District 1): Richard Mattingly


 

KERN COUNTY

Arvin Mayor: Jose Flores
Arvin Mayor: Jose Gurrola
California Councilmember: Shawn Bradley
Kern High School School Board Member (District 3): Jen Bloomquist
Kern Valley Healthcare District Director: Robert Woods
McFarland Recreation and Park District Director: Ricardo Ramirez
Rosamond Community Services District Director: Uriah Ojan
Tehachapi-Cummings County Water District Director (District 2): Jonathan Hall

Ballot Measures:

Measure AV - Endorse
Measure J - Endorse
Measure K - Endorse
Measure L - Endorse
Measure M - Endorse
Measure N - Endorse
Measure O - Endorse
Measure P - Endorse
Measure Q - Endorse
Measure R - Endorse
Measure S - Endorse


 

KINGS COUNTY

Ballot Measures:

Measure L - Endorse
Measure S - Endorse
Measure U - Endorse
Measure V - Endorse
Measure W - Endorse
Measure Y - Endorse


 

LAKE COUNTY

Lake County Supervisor (District 1): Jose Simon III
Clearlake Councilmember (District 2): Joyce Overton
Clearlake Councilmember (District 3): Jeremy Mayfield
Lakeport Councilmember (District 4): Tim barnes
Lakeport Councilmember: Ted Mandrones
Middletown Unified School Board Member: Sean Millerick

Ballot Measures:

Measure A - Endorse
Measure Q - Endorse
Measure Y - Endorse


 

LASSEN COUNTY

Lassen County Supervisor (District 2): Christopher Montgomery
Lassen Municipal Utility District Director (District 1): Jack Helsel

Ballot Measures:

Measure H - Endorse


 

LOS ANGELES COUNTY

Downey Councilmember (District 1): Blanca Pacheco
Malibu Councilmember: Jennifer deNicola
Santa Clarita Councilmember: Brett Haddock
Santa Monica Councilmember: Gleam Davis
Santa Monica Councilmember: Terry O'Day
Santa Monica Councilmember: Mende Smith
Santa Monica Councilmember: Ted Winterer
Cerritos Community College District Trustee (District 1): Martha Camacho-Rodriguez
Cerritos Community College District Trustee (District 2): Carmen Avalos
Cerritos Community College District Trustee (District 4): Marisa Perez
Santa Clarita Community College District Trustee (District 4): Jerry Danielsen
Saugus Union School Board Member: Julie Olsen
Acton-Agua Dulce Unified School Board Member: Karina Thomas
Beach Cities Health District Director: Vanessa Poster
Castaic Lake Water Agency Director (District 3): Bonnie Nikolai
Central Basin Municipal Water District Director (District 4): Leticia Vasquez
Three Valleys Municipal Water District Director (District 6): John Mendoza
Water Replenishment District Of Southern California Director (District 2): Jim Kennedy
Water Replenishment District Of Southern California Director (District 5): Ronald Gonzales-Lawrence
Water Replenishment District Of Southern California Director (District 5): Ricardo "Rick" Pulido
West Basin Municipal Water District Director (District 5): Donald Dear

Ballot Measures:

Measure AE - Endorse (Alhambra)
Measure AV - Endorse (Antelope Valley)
Measure BB - Endorse (Hacienda La Puente)
Measure C - Endorse (Manhattan Beach)
Measure CC - Endorse (Los Angeles)
Measure E - Endorse (Long Beach)
Measure EE - Endorse (Manhattan Beach)
Measure ER - Endorse (El Rancho)
Measure ES - Endorse (West Covina)
Measure G - Endorse (Claremont)
Measure GA - Endorse (Garvey)
Measure GC - Endorse (Glendale)
Measure HS - Endorse (Alhambra)
Measure I - Endorse (Paramount)
Measure L - Endorse (Lawndale)
Measure LP - Endorse (Hawthorne, Lawndale, and Leuzinger High Schools)
Measure N - Endorse (Lynwood)
Measure P - Endorse (Pomona)
Measure PSD - Endorse (Palmdale)
Measure Q - Endorse (Lennox)
Measure QS - Endorse (South Whittier)
Measure R - Endorse (East Whittier City)
Measure RR - Endorse (El Rancho)
Measure SP - Endorse (South Pasadena)
Measure SS - Endorse (Mountain View)
Measure V - Endorse (Santa Monica)
Measure WV - Endorse (Walnut Valley)
Measure Y - Endorse (Beverly Hills City)
Measure Z - Endorse (East Whittier City)


 

MADERA COUNTY

Ballot Measures:

Measure J - Endorse


 

MARIN COUNTY

Marin County Supervisor (District 4): Dennis Rodoni
Mesa Park Recreation District Director (District 4): Mark Lucanic
Mesa Park Recreation District Director (District 4): Toby Nemec
Mesa Park Recreation District Director: Amber Distasi

Ballot Measures:

Measure A - Endorse
Measure B - Endorse (countywide)
Measure B - Endorse
Measure E - Endorse
Measure G - Endorse


 

MARIPOSA COUNTY

JCF Healthcare District Director: Suzette Prue

Ballot Measures:

Measure L - Endorse


 

MENDOCINO COUNTY

Willits Councilmember: Madge Strong
Mendocino Coast Recreation and Park Director: Lee Edmundson


 

MERCED COUNTY

Dos Palos Mayor: April Hogue
Merced Councilmember (District 1): Sonia Fernanda Alshami
Merced Councilmember (District 1): Lakisha Jenkins
Merced Councilmember (District 3): Daniel Kazakos
Merced Councilmember (District 5): Matthew Serratto
Merced Community College District Trustee (District 3): Wayne Hicks
Le Grand Union Elementary School Board Member: Lupe Rubalcava

Ballot Measures:

Measure N - Endorse
Measure O - Endorse
Measure W - Endorse


 

MODOC COUNTY

Ballot Measures:

Measure H - Endorse


 

MONTEREY COUNTY

Marina Mayor: Kevin Saunders
Monterey Mayor (District 3): Henry Martinez, Jr
Salinas Mayor: Amit Pandya
Seaside Mayor: Felix Bachofner
Seaside Mayor: Ralph Rubio
Seaside Mayor: Gertrude Smith
Soledad Mayor: Fred Ledesma
King Councilmember (District 4): Carlos Victoria
King Councilmember (District 5): Gabriel Trujillo
Marina Councilmember: Gail Morton
Monterey Councilmember: Alan Haffa
Salinas Councilmember (District 6): Jyl Lutes
Seaside Councilmember: Ian Oglesby
Salinas Valley Memorial Healthcare System Director (District 2): Carissa Purnell

Ballot Measures:

Measure M - Endorse
Measure N - Endorse
Measure T - Endorse


 

NAPA COUNTY

Napa County Supervisor (District 2): Ryan Gregory
Napa Valley College District Trustee (District 1): Daniel Digardi
Calistoga Joint Unified School Board Member: Marty Hunt
Calistoga Joint Unified School Board Member: Matthew Reid
Napa Valley Unified School Board Member (District 1): Stacy Bratlien


 

NEVADA COUNTY

Ballot Measures:

Measure B - Endorse


 

ORANGE COUNTY

Aliso Viejo Councilmember: Mary Rios
Anaheim Councilmember (District 1): Freddy Fitzgerald
Anaheim Councilmember (District 1): Angel VanStark
Anaheim Councilmember (District 3): Jordan Brandman
Fullerton Councilmember: Jonathan Mansoori
Garden Grove Councilmember (District 6): Rickk Montoya
Irvine Councilmember: Anila Ali
Irvine Councilmember: Ian Daelucian
Irvine Councilmember: Shiva Farivar
Irvine City Councilmember: Farrah Khan
Laguna Beach Councilmember: Judie Mancuso
Newport Beach Councilmember (District 2): Shelley Henderson
Placentia Councilmember (District 9): Fabian Fragiao
San Juan Capistrano Councilmember (District 1): Sergio Farias
Santa Ana Councilmember (District 1): Jessica Cha
Santa Ana Councilmember (District 3): Patrick D. "Mr. Patrick" Yrarrázaval-Correa
Tustin Councilmember: Letitia Clark
Westminister Councilmember: Tommy Luong
Laguna Beach Treasurer: Anne McGraw
Coast Community College District Trustee (District 2): Vong Nguyen
Coast Community College District Trustee (District 3): Lorraine Prinsky
Coast Community College District Trustee (District 4): Jonathan Huynh
North Orange County Community College District Trustee (District 2): Ed Lopez
North Orange County Community College District Trustee (District 2): Art Montez
North Orange County Community College District Trustee (District 2): Ann Marie Stinson
Rancho Santiago Community College Trustee (District 1): Frank Alaniz, Jr.
Rancho Santiago Community College District Trustee (District 3): Antonio Tapia
South Orange County Community College District Trustee (District 3): Kimberly Clark
Anaheim Elementary School Board Member (District 1): Billie Joe Wright
Centralia Elementary School Board Member (District 4): Steve Harris
Garden Grove Unified School District School Board Member (District 1): Nicholas Dibs
Irvine Unified School Board Member: Naz Hamid
Ocean View School District School Board Member: Amalia Lam
Orange Unified School Board Member (District 6): Jeremy Wayland
Saddleback Valley Unified School Board Member: David Johnson
Saddleback Valley Unified School Board Member: Edward Wong
Santa Ana Unified School Board Member: Alfonso Alvarez
Santa Ana Unified School Board Member: Bruce Bauer
Santa Ana Unified School Board Member: Rigo Rodriguez
Tustin Unified School Board Member: Matthew Singer
Tustin Unified School Board Member: Karen Twaddell
Mesa Water District Director (District 2): Alex Reich
Moulton Niguel Water District Director: William "Bill" Moorhead
Municipal Water District of Orange County Director (District 4): Kelly Rowe
Placentia Library District Director: Elizabeth Minter

Ballot Measures:

Measure J - Endorse
Measure K - Endorse
Measure M - Endorse
Measure N - Endorse
Measure O - Endorse
Measure P - Endorse
Measure Q - Endorse
Measure R - Endorse
Measure S - Endorse
Measure T - Endorse


 

PLACER COUNTY

Roseville City Schools School Board Member: Gary Miller
Roseville Joint Union High School District School Board Member: Rene Aguilera
San Juan Water District Director (District 4): Pam Tobin

Ballot Measures:

Measure D - Endorse
Measure L - Endorse
Measure Q - Endorse


 

PLUMAS COUNTY

Ballot Measures:

Measure B - Endorse


 

RIVERSIDE COUNTY

Cathedral City Councilmember: Gregory Pettis
Hemet Councilmember (District 3): Bryan Hash
Indio Councilmember: Gina Chapa
Indio Councilmember: Jacqueline Lopez
Indio Councilmember: Sam Torres
Perris Councilmember: Brady McCarron
Temecula Councilmember: James Cooley
Temecula Councilmember: Skylar Tempel
Desert Community College District Trustee (District 2): Mary Jane Sanchez
Desert Community College District Trustee (District 2): Breanna Sewell
Desert Community College District Trustee (District 3): Everett Martin
Palo Verde Community College District Trustee (District 1): Debra Mitchell
Riverside Community College District Trustee (District 1): Bill Hedrick
Beaumont Unified School Board Member (District 5): David Sanchez
Coachella Unified School Board Member (District 4): Maria G. Machuca
Coachella Valley Unified School Board Member (District 1): Manuel Jarvis-Martinez
Desert Sands Unified School Board Member (District 1): Wendy Jonathan
Desert Sands Unified School Board Member (District 3): Christin Castellanos
Desert Sands Unified School Board Member (District 4): Linda Porras
Moreno Valley Unified School Board Member (District 2): Tiffany Alvarez
Moreno Valley Unified School Board Member (District 2): Marisela Felix
Moreno Valley Unified School Board Member (District 2): Kevin Giser
Moreno Valley Unified School Board Member (District 5): Ruthee Goldkorn
Palm Springs Unified School Board Member (District 1): Kari Middleton Hendrix
Palm Springs Unified School Board Member (District 1): Thomas Lister-Looker
San Jacinto Unified School Board Member (District 3): John Norman
Val Verde Unified School Board Member (District 2): Nina Ramos Hiers
Val Verde Unified School Board Member (District 2): Matthew Serafin
Coachella Valley Water District Director (District 2): Jim Schmid
Desert Healthcare District Director: Jerome Estes
Desert Healthcare District Director: Linda Levinson
Desert Healthcare District Director: Jennifer Wortham
Desert Healthcare District Director: Les Zendle
Jurupa Community Services District Director (District 4): Richard "Dickie" Simmons
Rubidoux Community Services District Director: Christopher Barajas
Western Municipal Water District Director (District 5): Michael Daly

Ballot Measures:

Measure I - Endorse
Measure M - Endorse
Measure O - Endorse
Measure Q - Endorse
Measure V - Endorse
Measure Y - Endorse


 

SACRAMENTO COUNTY

Los Rios Community College District Trustee (District 4): Ruth Scribner
Los Rios Community College District Trustee (District 5): Pamela Haynes
Los Rios Community College District Trustee (District 7): Valarie Martin
Elk Grove Unified School Board Member (District 7): Carmine Forcina
Natomas Unified School Board Member: David DeLuz
Sacramento City Unified School Board Member (District 4): Michael Minnick
Cordova Recreation and Park District Director: Bonnie Domeny
Fair Oaks Recreation and Park District Director: John O'Farrell

Ballot Measures:

Measure D - Endorse
Measure K - Endorse
Measure M - Endorse
Measure P - Endorse
Measure Q - Endorse
Measure E - Endorse
Measure G - Endorse


 

SAN BENITO COUNTY

Aromas-San Juan School Board Member: Monica Martinez-Guaracha
San Benito High School Board Member: Jennifer Coile
San Benito High School Board Member: Ray Rodriguez

Ballot Measures:

Measure V - Endorse
Measure R - Endorse
Measure T - Endorse
Measure U - Endorse
Measure V - Endorse


 

SAN BERNARDINO COUNTY

San Bernardino County Board of Education Trustee: Ben Rich
Adelanto Councilmember: Tareef Salah
Chino Hills Councilmember: James Gallagher
Chino Hills Councilmember: Rossana Mitchell-Arrieta
Fontana Councilmember: Brian Grayson
Fontana Councilmember: Issam Kirrish
Hesperia Councilmember: Anthony Rhoades
Highland Councilmember (District 1): Jorge Heredia
Needles Councilmember: Ruth Musser-Lopez
Needles Councilmember: John Wagner
Ontario Councilmember: Josie Estrada
Rancho Cucamonga Councilmember: Erick Jimenez
Redlands Councilmember: Kaisar Ahmed
Redlands Councilmember: Dustin Foster
Redlands Councilmember: Andy Hoder
Redlands Councilmember: Eddie Tejeda
Rialto Councilmember: Rafael Trujillo
Upland Councilmember: Janice Elliott
Upland Councilmember: Sid Robinson
Victorville Councilmember (District 8): Sergio Reyes
Yucaipa Councilmember (District 4): Jordan Mack
Barstow Community College District Trustee: John Coffey, JD
San Bernardino Community College District Trustee (District 1): Paul Rasso
San Bernardino Community College District Trustee (District 1): Frank Reyes
San Bernardino Community College District Trustee (District 5): Gloria Macias Harrison
San Bernardino Community College District Trustee (District 5): Eduardo Valverde
Victor Valley Community College District Trustee: Bob Conaway
Victor Valley Community College District Trustee: David Gregg
Victor Valley Community College District Trustee: Thomas Kerman
Chino Valley Unified School Board Member: Irene Hernandez-Blair
Etiwanda School District School Board Member: Robert Garcia
Fontana Unified School Board Member: Bobbi Jo Chavarria
Fontana Unified School Board Member: Barbara Chavez
Fontana Unified School Board Member: Lorena Corona
Helendale School District School Board Member: Michael Esposito
Morongo Unified School Board Member (District 42): Denise Cohen
Morongo Unified School Board Member: Karalee Hargrove
Hesperia Recreation and Park District Director: Kelly Gregg
Hi-Desert Memorial Healthcare District Director: Misty Evans
Hi-Desert Memorial Healthcare District Director: Dianne Greenhouse
Joshua Basin Water District Director: Richard Fountain
San Bernardino Valley Municipal Water District Director (District 1): Mark Alvarez

Ballot Measures:

Measure F - Endorse
Measure H - Endorse
Measure J - Endorse
Measure K - Endorse
Measure M - Endorse
Measure G - Endorse
Measure I - Endorse


 

SAN DIEGO COUNTY

San Diego County Supervisor (District 3): David Roberts
Palomar Community College District Trustee: Nina Deerfield
Palomar Community College District Trustee: Keith Mikas
Southwestern Community College District Trustee (District 3): Roberto Alcantar
Cajon Valley Union School Board Member: Ramona Irwin
Chula Vista Elementary School School Board Member (District 2): Michael Jackson
Chula Vista Elementary School School Board Member (District 2): Rosa Robles
Chula Vista Elementary School School Board Member (District 4): Glendora Tremper
Encinitas Union School Board Member: Patricia Sinay
Fallbrook Union High School Board Member: Antonio Robles
Grossmont Union High School Board Member (District 2): Oday Yousif Yousif
La Mesa-Spring Valley School Board Member: Jay Steiger
Oceanside Unified School Board Member: Bess Bronson
Oceanside Unified School Board Member: Blair Daniels
Poway Unified School Board Member: Kimberley Beatty
Poway Unified School Board Member: Darshana Patel
San Diego Unified School Board Member: LaShae Collins
San Dieguito Union High School Board Member: Joyce Dalessandro
San Dieguito Union High School Board Member: Beth Hergesheimer
South Bay Union School Board Member: Cheryl Quinones
San Miguel Fire Protection District Director: Kim Raddatz
South Bay Irrigation District Director (District 3): Daniel Munoz
South Bay Irrigation District Director (District 3): Jose Preciado
Tri-City Healthcare District Director: Leigh Anne Grass

Ballot Measures:

Measure AA - Endorse
Measure BB - Endorse
Measure DD - Endorse
Measure EE - Endorse
Measure GG - Endorse
Measure HH - Endorse
Measure JJ - Endorse
Measure MM - Endorse
Measure X - Endorse
Measure Z - Endorse


 

SAN FRANCISCO COUNTY

San Francisco County Supervisor (District 1): Sandra Lee Fewer
San Francisco County Supervisor (District 1): Jonathan Lyens
San Francisco County Supervisor (District 1): Marjan Philhour
San Francisco County Supervisor (District 3): Aaron Peskin
San Francisco County Supervisor (District 5): Dean Preston
San Francisco County Supervisor (District 7): Norman Yee
San Francisco County Supervisor (District 9): Joshua Arce
San Francisco County Supervisor (District 9): Hillary Ronen
San Francisco County Supervisor (District 9): Melissa San Miguel
San Francisco County Supervisor (District 11): Kimberly Alvarenga
San Francisco Community College District Trustee: Dr. Amy Bacharach
San Francisco Community College District Trustee: Rafael Mandelman
San Francisco Community College District Trustee: Alex Randolph
San Francisco Community College District Trustee: Tom Temprano
San Francisco Community College District Trustee: Shanell Williams
San Francisco Unified School Board Member: Stevon Cook
San Francisco Unified School Board Member: Rob Geller
San Francisco Unified School Board Member: Matt Haney
San Francisco Unified School Board Member: Ian Kalin
San Francisco Unified School Board Member: Phil Kim
San Francisco Unified School Board Member: Trevor McNeil
San Francisco Unified School Board Member: Rachel Norton
San Francisco Unified School Board Member: Mark Sanchez
San Francisco Unified School Board Member: Jill Wynns
BART Board Director (District 9): Bevan Dufty

Ballot Measures:

Measure A - Endorse
Measure B - Endorse
Measure C - Endorse
Measure E - Endorse
Measure F - Endorse
Measure H - Endorse
Measure I - Endorse
Measure N - Endorse
Measure P - Oppose
Measure Q - Oppose
Measure R - Oppose
Measure S - Endorse
Measure T - Endorse
Measure U - Oppose
Measure W - Endorse
Measure RR – Endorse


 

SAN JOAQUIN COUNTY

San Joaquin County Supervisor (District 1): Gustavo Medina
San Joaquin County Supervisor (District 1): Miguel Villapudua
Lathrop Councilmember: Minnie Diallo
Manteca Councilmember: Gary Singh
Stockton Councilmember (District 2): Dan Wright
Tracy Councilmember: Rhodesia Ransom
San Joaquin Delta Community College District Trustee (District 1): LeJames Dillion-Melton
San Joaquin Delta Community College District Trustee (District 1): C. Jennet Stebbins
San Joaquin Delta Community College District Trustee (District 2): Carlos Huerta
San Joaquin Delta Community College District Trustee (District 6): Teresa Brown
Lodi Unified School Board Member (District 2): Gary Knackstedt
Stockton Unified School Board Member (District 1): Cecilia Mendez
Stockton Unified School Board Member (District 4): Lange Luntao
Stockton Unified School Board Member (District 4): Douglas Vigil
Tracy Unified School Board Member (District 7): James Vaughn


 

SAN LUIS OBISPO COUNTY

Coast Unified School Board Member: Samuel Shalhoub
Lucia Mar Unified School Board Member (District 4): Karen Bright
Lucia Mar Unified School Board Member (District 4): Don Stewart
Los Osos Community Services District Director: Julie Tacker
Oceano Community Services District Director: Andrew Brunet
Oceano Community Services District Director: James Coalwell
San Simeon Community Services District Director: Alan Fields
Templeton Community Services District Director: Pamela Jardini


 

SAN MATEO COUNTY

San Mateo County Supervisor (District 5): David Canepa
San Mateo County Supervisor (District 5): Mike Guingona
Colma Councilmember (District 5): Laura Walsh
Half Moon Bay Councilmember: Adam Eisen
Cabrillo Unified School Board Member: Sophia Layne
Jefferson Union High School District School Board Member: Kalimah Salahuddin
La Honda-Pescadero Unified School Board Member: Lynne Bowman
La Honda-Pescadero Unified School Board Member: Mary Windram
Menlo Park City Elementary School Board Member: Alka Gupta
Ravenswood City Elementary School Board Member: Sharifa Wilson
South San Francisco Unified School Board Member: Scott Grindy
Midcoast Community Services District Director (District 3): Barbra Mathewson
Pescadero Municipal Advisory Director (District 1): Nicholas Erridge
San Mateo County Harbor District Director: Sabrina Brennan
San Mateo County Harbor District Director: Ed Larenas
San Mateo County Harbor District Director: Brian Rogers


 

SANTA BARBARA COUNTY

Allan Hancock Joint Community College District Trustee (District 2): Daniel Hilker
San Mateo County Supervisor (District 5): David Canepa
Goleta Union School Board Member: Susan Epstein
Goleta Water District Director: Richard Merrifield
Carpinteria Unified School Board Member: Rogelio Delgado
Isla Vista Community Services District Director: Spencer Brandt
Isla Vista Community Services District Director: Andrew Pragin
Isla Vista Recreation and Park District Director: Clark Covolo
Isla Vista Recreation and Park District Director: Daniel Torres
Isla Vista Recreation and Parks District Director: Matias Eusterbrock


 

SANTA CLARA COUNTY

Santa Clara County Board of Education Trustee (District 3): Rosemary Kamei
Morgan Hill Mayor: Steve Tate
Campbell Councilmember: Donald Young
Cupertino Councilmember: Parth Bharwad
Cupertino Councilmember: David Fung
Cupertino Councilmember: Steven Scharf
Cupertino Councilmember: Rod Sinks
Gilroy Councilmember: Tom Fischer
Gilroy Councilmember: Fred Tovar
Los Altos Councilmember: Steve Smiley
Milpitas Councilmember: Anthony Phan
Morgan Hill Councilmember: Mario Banuelos
Morgan Hill Councilmember: Larry Carr
Morgan Hill Councilmember: Marilyn Librers
Morgan Hill Councilmember: Rene Spring
Mountain View Councilmember: Margaret Abe-Koga
Mountain View Councilmember: Kenneth (Kacey) Carpenter
Mountain View Councilmember: Chris Clark
Mountain View Councilmember: Thida Cornes
Mountain View Councilmember: Lucas Ramirez
Palo Alto Councilmember: Adrian Fine
Palo Alto Councilmember: John Fredrich
Palo Alto Councilmember: Arthur Keller
Palo Alto Councilmember: Don McDougall
Palo Alto Councilmember: Greer Stone
Palo Alto Councilmember: Greg Tanaka
San Jose Councilmember (District 2): Sergio Jimenez
San Jose Councilmember (District 6): Helen Chapman
Santa Clara Councilmember (District 4): Patricia Mahan
Santa Clara Councilmember (District 6): Suds Jain
Santa Clara Councilmember (District 6): Mohammed Nadeem
Santa Clara Councilmember (District 7): Ahmad Rafah
Sunnyvale Councilmember (District 4): John Cordes
Sunnyvale Councilmember (District 6): Nancy Smith
Sunnyvale Councilmember (District 7): Ron Banks
Sunnyvale Councilmember (District 7): Tara Martin-Milius
East Side Union High School District School Board Member: Pattie Cortese
Franklin-McKinley Elementary School Board Member: John Lindner
Palo Alto Unified School Board Member: Heidi Emberling
Santa Clara Unified School Board Member (District 3): Anna Welsh

Ballot Measures:

Measure AA - Endorse
Measure CC - Endorse
Measure EE - Endorse
Measure GG - Endorse
Measure HH - Endorse
Measure U - Endorse
Measure Z - Endorse
Measure BB - Endorse
Measure X - Endorse
Measure Y - Endorse


 

SANTA CRUZ COUNTY

Santa Cruz County Board of Education Trustee (District 2): Christopher Charman
Santa Cruz County Board of Education Trustee (District 2): Bruce Van Allen
Santa Cruz County Board of Education Trustee (District 5): Jane Barr
Santa Cruz County Board of Education Trustee (District 6): Dana Sales
Capitola Councilmember: Kristen Petersen
Santa Cruz Councilmember: Robert Singleton
Scotts Valley Councilmember (District 5): Rosanna Herrera
Scotts Valley Councilmember: Jack Dilles
Watsonville Councilmember (District 6): Trina Coffman-Gomez
Live Oak School District School Board Member: Jeremy Ray
Pajaro Valley Unified School Board Member (District 3): Karen Osmundson
Scotts Valley Unified School Board Member (District 5): Farah Galvez Theissen
Scotts Valley Unified School Board Member: Michael Shulman
Central Fire Protection District Director: Kevin Walter
San Lorenzo Valley Water District Director: Margaret Bruce
Santa Cruz Port District Director: Steve Reed
Santa Cruz Port District Director: Dennis (Denny) Smith
Santa Cruz Port District Director: Vicki Vance
Scotts Valley Fire Protection District Director: Arthur Smith
Soquel Creek Water District Director: Rachel Lather

Ballot Measures:

Measure A - Endorse
Measure B - Endorse
Measure C - Endorse


 

SHASTA COUNTY

Ballot Measures:

Measure G - Endorse
Measure H - Endorse
Measure I - Endorse
Measure J - Endorse


 

SIERRA COUNTY

Loyalton Councilmember (District 1): Jason VanDaam


 

SOLANO COUNTY

Solano County Supervisor (District 2): Monica Brown
Solano County Supervisor (District 2): Mike Ioakimedes
Fairfield-Suisun Unified School Board Member (District 1): Spencer Marks
Fairfield-Suisun Unified School Board Member (District 2): Joan Gaut
Solano Community College School Board Member (District 5): Alvina Sheeley
Vallejo Unified School Board Member: Melissa Bowman
Vallejo Unified School Board Member: Sue Burton
Vallejo Unified School Board Member: Bob Lawson
Vallejo Unified School Board Member: Chidale O'Hara

Ballot Measures:

Measure D - Endorse
Measure H - Endorse
Measure Q - Endorse


 

SONOMA COUNTY

Sonoma County Supervisor (District 5): Noreen Evans
Sonoma County Board of Education Trustee (District 1): Gina Cuclis
Cloverdale Councilmember (District 4): Mary Ann Brigham
Cloverdale Councilmember: Melanie Bagby
Cloverdale Councilmember: Jason Turner
Healdsburg Councilmember: Shaun McCaffery
Healdsburg Councilmember: Joseph Naujokas
Petaluma Councilmember: Gabe Kearney
Petaluma Councilmember: Kathy Miller
Santa Rosa Councilmember: Brandi Asker
Santa Rosa Councilmember: Jack Tibbetts
Sebastapol Councilmember: Neysa Hinton
Sonoma Councilmember: Laurie Gallian
Sonoma Councilmember: Amy Harrington
Windsor Councilmember: Julia Donoho
Sonoma County Junior College District Trustee (District 3): Donald Edgar
Sonoma County Junior College District Trustee (District 3): Mariana Martinez
Bellevue Union School Board Member: Yvonne Kennedy
Bellevue Union School Board Member: Sharon Ligon
Petaluma Joint Union High School Board Member: Ellen Webster
Santa Rosa High School Board Member: Laurie Fong
Santa Rosa High School Board Member: Laura Gonzalez
Santa Rosa High School Board Member: Jenni Klose
West Sonoma County Union High School Board Member: Jeanne Fernandes

Ballot Measures:

Measure C - Endorse
Measure D - Endorse
Measure E - Endorse
Measure F - Endorse
Measure G - Endorse
Measure X - Endorse


 

STANISLAUS COUNTY

Patterson Councilmember (District A): Chinyere Nnodim Jack
Riverbank Councilmember (District 2): Anthony Mckinney
Yosemite Community College District Trustee (District 3): Kevin Sabo

Ballot Measures:

Measure K - Endorse
Measure N - Endorse
Measure O - Endorse
Measure P - Endorse
Measure Q - Endorse
Measure R - Endorse


 

SUTTER COUNTY

Ballot Measures:

Measure Q - Endorse
Measure X - Endorse


 

TEHAMA COUNTY

Ballot Measures:

Measure H - Endorse
Measure J - Endorse
Measure K - Endorse
Measure L - Endorse


 

TRINITY COUNTY

Ballot Measures:

Measure H - Endorse


 

TULARE COUNTY

Farmersville Councilmember: Gregorio Gomez
Tulare Councilmember (District 1): Jose Sigala
Dinuba Memorial District Director (District 5): Ruth Padilla
Lindsay Hospital District Director: Theresa Hurtado
Poplar Community Services District Director (District 5): Arturo Rodriguez

Ballot Measures:

Measure J - Endorse
Measure K - Endorse
Measure L - Endorse
Measure M - Endorse
Measure W - Endorse


 

TUOLUMNE COUNTY

Tuolumne Park and Recreation District Director (District 1): David Keller


 

VENTURA COUNTY

Ojai Mayor: Paul Blatz
Oxnard Councilmember: Enrique Petris
Oxnard Councilmember: Oscar Madrigal
San Buenaventura Councilmember: Lorrie Brown
San Buenaventura Councilmember: Michael Graves
San Buenaventura Councilmember: Jackie Martenson
Santa Paula Councilmember: Martin Hernandez
Simi Valley Councilmember: Thomas Hartfield
Conejo Valley Unified School Board Member: Betsy Connolly
Conejo Valley Unified School Board Member: Julie Freedman
Oxnard School District School Board Member (District 1): Denis O'Leary
Oxnard School District School Board Member (District 4): Monica Madrigal Lopez
Santa Paula Unified School Board Member: Kelsey Stewart
Ventura Unified School Board Member: Sabrena Rodriguez
Channel Island Beach Community Services District Director: Robert Nast
Oxnard Harbor District Director: Martin Jones

Ballot Measures:

Measure D - Endorse
Measure R - Endorse
Measure S - Endorse
Measure V - Endorse
Measure X - Endorse



 

YUBA COUNTY

North Yuba Water District Director (District 1): Alton Wright
North Yuba Water District Director (District 3): Jenny Cavaliere

Ballot Measures:

Measure B - Endorse
Measure D - Endorse
Measure Q - Endorse